Obrazy, rzeźby, sztukateria . Prace w klimacie mitologii Słowiańskiej, Nordyckiej, Celtyckiej oraz Patriotycznej.
Art Design "VELES"
wtorek, 11 grudnia 2018
niedziela, 2 grudnia 2018
Światowid ze Zbrucza
Światowid ze Zbrucza, idol ze Zbrucza, bałwan ze Zbrucza, a przede wszystkim Światowid z Liczkowiec – potoczna nazwa kamiennego posągu pochodzącego z IX wieku, wydobytego w 1848 roku z rzeki Zbrucz w pobliżu wsi Liczkowce koło Husiatyna na Podolu.
Posąg – wysoki na 2,57 m – wykonany jest z wapienia, ma w przybliżeniu kwadratowy przekrój szerokości 29–30 cm i waży ok. pół tony. Od 1851 roku Światowid ze Zbrucza znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
poniedziałek, 22 października 2018
sobota, 11 sierpnia 2018
poniedziałek, 2 lipca 2018
niedziela, 17 czerwca 2018
Świętowit Woliński
Świętowit woliński – umowna nazwa drewnianej figurki kultowej odkrytej w 1974 roku[1] na wyspie Wolin.
Odkryto cztery egzemplarze figurki[1], datowane na IX/X wiek. Wszystkie są niewielkie (ok. 6 cm) i przedstawiają czterotwarzową postać, utożsamianą ze Świętowitem. Obok wyobrażeń Świętowita znaleziono na Wolinie pochodzące z tego samego okresu figurki falliczne.
W przeciwieństwie do znanych do tej pory wyobrażeń słowiańskich bóstw (jak rzeźby w Bergen auf Rügen i Altenkirchen czy monumentalny Światowid ze Zbrucza), Świętowit woliński jest znaleziskiem unikatowym, był bowiem posążkiem przeznaczonym do kultu domowego lub osobistego.
Obecnie figurkę Świętowita można oglądać w Muzeum Regionalnym w Wolinie.
środa, 14 marca 2018
wtorek, 27 lutego 2018
Słowiański Woj
Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu etnicznym, podobnych zwyczajach, obrzędach i wierzeniach. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie.
poniedziałek, 26 lutego 2018
środa, 24 stycznia 2018
Woj Słowiański
Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu etnicznym, podobnych zwyczajach, obrzędach i wierzeniach. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie
Meave
Medb („Ta, która uderza do głowy”) – legendarna królowa Connachtu, postać występująca w cyklu ulsterskim, trzykrotnie zamężna: z królem Connachtu Tinnem mac Conrach, królem Ulsteru Conchobarem III mac Nessa oraz z Oiliollem (Ailillem) I Morem (Wielkim”), także królem Connachtu. Rządziła z Cruachain (ob. Rathcroghan w hrabstwie Roscommon). Znana z irlandzkiej epopei Tain Bo Cúailnge („Uprowadzenie byków z Cooley”)
Subskrybuj:
Posty (Atom)